Historie

Historie ostravského florbalového klubu 1. MVIL Hrabová se datuje od přelomu let 1997/1998, kdy se v tělocvičně místní základní školy poprvé sešla parta florbalových nadšenců z Ostravy-Hrabové a blízkého okolí.

V následující ligové sezóně 1998/1999 se tým přihlásil do nově vznikající, dvanáctičlenné, celomoravské 5. ligy, v níž nakonec obsadil 6. místo. V lednu 1999 získal tento sportovní klub, jakožto občanské sdružení, právní subjektivitu a v sezóně 1999/2000 se 1. MVIL Hrabová umístil opět na 6. místě ligové tabulky.

Do sezóny 2000/2001 jsme, už jako řádní členové ČSTV, vstoupili výrazně posíleni o hráče, kteří působili ve 2. celostátní florbalové lize a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat: Po rapidním herním zlepšení jsme obsadili 2. místo v soutěži a postoupili tak do 4. ligy. V létě jsme velice úspěšně sehráli několik turnajů a vrcholem této sezóny pak byla účast našeho týmu na velmi kvalitně obsazeném turnaji Summer Cup v Liberci, kde se nám podařilo projít celým turnajem až do finále, zvítězit v něm a odvézt si tak po zásluze pohár za 1. místo.

V sezóně 2001/2002 náš tým pokračoval ve výborných výsledcích a ve 4. lize obsadil třetí místo, které mu zaručilo další postup do vyšší soutěže – 3. nejvyšší celostátní ligy. V létě jsme se opět zúčastnili několika turnajů, z nichž nejvýznamnější byl znovu Summer Cup v Liberci (3. místo) a především pak náš první mezinárodní turnaj Austrian Open v Innsbrucku. V roce 2002 začaly náš tým finančně podporovat dvě ostravské firmy: Fite, Stavebniny J&S a také obecní zastupitelstvo městské části Hrabová, za což jim patří náš dík. Tato pomoc umožnila další rozvoj našeho oddílu: založili jsme tým mladších žáků, který se ve své první sezóně účastnil severomoravského přeboru.

Do sezóny 2002/2003 jsme šli s cílem udržet pohromadě hráčský kádr mužského celku a rovněž účast ve 3. celostátní lize i pro další sezónu. Po výsledkové krizi týmu v zimní části se nám podařilo zvrátit nepříznivou situaci a po úspěšných zápasech na jaře 2003 zachránit účast ve 3. lize. A dále jsme samozřejmě rozvíjeli práci s žákovským týmem, kterému se dokonce podařilo postoupit do vyšší ligy (severomoravské soutěže). Tento úspěch probíhal pod taktovkou dvojice trenérů Jiřího Friedeckého a Ctibora Nováka, jinak též hráčů mužského týmu.

V sezóně 2003/2004 se nově založený B-tým mužů účastnil severomoravského přeboru, ale po nepříliš úspěšném působení jsme se nakonec rozhodli pro ukončení jeho činnosti. Zato A-tým absolvoval velmi vydařenou sezónu v 3. lize a umístil se na skvělém 4. místě. Mladší žáci absolvovali druhou sezónu v nejvyšší severomoravské soutěži a nevedli si vůbec špatně. V létě jsme tradičně vyjeli na Summer Cup do Liberce a opět jsme se probojovali až do finále, kde jsme jen těsně podlehli výběru hráčů z 1.–3. ligy, hrajícím pod názvem Medvědi Severu. Premiérově jsme se zúčastnili i turnaje Czech Open v Praze, kde se však příliš nedařilo a skončili jsme na třetím, nepostupovém místě základní skupiny.

V sezóně 2004/2005 bylo opět hlavním cílem udržet účast ve 3. lize a doplnit kádr mužů oslabený odchody kvalitních hráčů. To se nakonec po velkých obtížích podařilo a skončili jsme na 10. místě tabulky. Mladší žáci povyrostli a tím postoupili do Severomoravského přeboru starších žáků. Tento stále velmi mladý a učenlivý kolektiv podával vyrovnané výkony a skončil na 5. místě tabulky. Po sezóně jsme pak s žáky poprvé vyrazili na letní turnaj Nisa Open v Liberci, který se přes slabší herní výsledky společensky velmi vydařil. Tým mužů zase zazářil na libereckém Summer Cupu, kde obsadil skvělé 2. místo, a i účast na největším českém turnaji Czech Open byla podařenější a tým vypadl až v play-off. Se stále náročnějším chodem klubu nám začal velkoryse vypomáhat nový sponzor V-Kuty, jehož logo se skví i na stříbrných dresech týmu mužů.

Do sezóny 2005/2006 jsme vstoupili s ambicemi udržet účast ve 3. lize a zabojovat o vyšší umístění v tabulce. Bohužel v průběhu sezóny se nám moc nedařilo a po sérii porážek jsme se pohybovali až u dna ligové tabulky. Vzhledem k tomu, že sestupovaly čtyři týmy, už to s námi jednu dobu vypadalo skoro beznadějně. Jenže v samém konci sezóny přišel obrat a po pěti vítězstvích v řadě jsme se vyhoupli až na konečné 8. místo tabulky a ligu tak nakonec bezpečně udrželi. Po ligové sezóně jsme se zúčastnili ostravského turnaje Fatpipe Cup a v srpnu jsme vyjeli na tradiční Czech Open, kde se nám dařilo a po výborných zápasech jsme postoupili až do play-off. Starší žáci v této sezóně završili působení ve své věkové kategorii 2. místem v tabulce po základní části. To zaručovalo účast v nástavbě o postup do vyšší soutěže. I v ní jsme byli úspěšní a postup nakonec vybojovali. Tuto sezónu lze proto z pohledu obou našich týmů hodnotit jako úspěšnou.

V sezóně 2006/2007 čekalo náš klub několik změn. Kádr mužů prošel výraznou obměnou. Odešlo pět hráčů, ale zároveň jsme získali několik nových posil, včetně zařazení dvou našich odchovanců z týmu mládeže do stabilního kádru mužů. 3. liga se přejmenovala na 2. ligu a my jsme i vzhledem ke změnám v kádru opět očekávali boje o zachování naší příslušnosti v této soutěži. Z úspěšného týmu starších žáků se stal tým dorostu, který se opět pod vedením trenéra Ctibiho jako nováček účastnil Severomoravské ligy. Už úvod sezóny v 2.lize mužů ukázal, že naše hra se o poznání zlepšila, mladí hráči dodali týmu nový impuls a s tím přišly i výsledky. Nakonec jsme po báječné sezóně obsadili 2.místo, které v konečném důsledku znamenalo historický postup do 1.ligy ! To asi nikdo nečekal, ale vzhledem k výsledkům i předváděné hře jsme si toto umístění zasloužili. Dorostenci měli v této sezóně těžkou úlohu, protože se utkávali vesměs s věkově staršími soupeři. Začátek tomu odpovídal i výsledkově, ale od poloviny sezóny se už začali prosazovat a šli od vítězství k vítězství. V konečné tabulce pak obsadili nečekané a výborné 2.místo za postupujícím Třincem.

| Dorostenci na Ostrava cupu |

Tento víkend se odehrál tradiční ostravský turnaj, Ostrava cup, a náš klub tam reprezentovala kategorie dorostenců. Jak se jim dařilo se...

| Mvil na Ostravských hrách |

O uplynulém víkendu se odehrály Ostravské hry a my vám zde přinášíme shrnutí, jak se našemu klubu tento rok dařilo.

| Mvil na Ostravských hrách |

Následující víkend 24. - 25. 05. 2024 se uskuteční turnaj ,Ostravské hry, a náš klub se ho zúčastní hned v šesti kategoriích.